
Találd meg álmaid állását egy kattintásra!
9 állás, 39 munkáltató
- Cvonline.hu
- Így lesz a tandíj a felsőoktatásban
Így lesz a tandíj a felsőoktatásban
A magyar állam a Népszabadság birtokában lévő előterjesztés szerint már ez év szeptemberétől bevezetné az úgynevezett hallgatói szerződést, amely több szempontból is újdonság. Az eddigi hallgatói jogviszony ugyanis a tanuló és az intézmény között jött létre, e mellé társul az új szerződés, amely a hallgató és az állam viszonyát szabályozza a képzési költségek viselésére vonatkozóan.
Az előterjesztés közvetlen célja, hogy az állami ösztöndíjjal, illetve részösztöndíjjal tanulók a törvényben szabályozott támogatási idő másfélszeresén belül diplomát szerezzenek.
Ha ez nem teljesül, a hallgatónak vissza kell fizetnie a képzés díját. Az előterjesztés célja az is, hogy a hallgatók a diploma megszerzése után három éven belül Magyarországon helyezkedjenek el. Ez a jogviszonyuk ugyanakkor legalább annyi ideig tartson, hogy minden, diákként rájuk költött százezer forint egy hónapnak feleljen meg. Ellenkező esetben vissza kell téríteni a képzés költségének a jegybanki alapkamat három százalékával növelt összegét. A kormányrendelet tervezete szerint a diploma megszerzése után évente elszámoltatják a hallgatókat azzal kapcsolatban, hogy Magyarországon végzett-e munkát vagy külföldön. Ha külföldön dolgozott, akkor az adott évre vonatkozó törlesztőrészlet, amely átlagosan havi százezer forinttal kalkulálva 1 millió 200 ezer forint, egy összegben, vagy részletekben kell visszafizetnie.
A rendelet indokolása szerint a felsőoktatás jelenlegi finanszírozási modellje több szempontból is - idézi a Népszabadság az előterjesztést, igazságtalan. Ma a felsőoktatásban részt vevő hallgatók képzéséért ugyanis azok az állampolgárok is fizetnek, akik maguk közvetlenül nem veszik igénybe a felsőoktatás szolgáltatásait. Ez az érvrendszer teljes mértékben megegyezik azzal, amelyet annak idején a Gyurcsány-kormány használt a tandíj bevezetésének indoklására. Ezt az érvrendszert azonban épp a Fidesz zúzta szét az Orbán Viktor által életre hívott úgynevezett szociális népszavazással - teszi hozzá a Népszabadság.
Népszabadság
Karrier tanácsok
- Lehet hogy Borsod megyei lesz Magyarország hangja?
- Konzultáció a nyugdíjról: tovább nő a feszültség
- Három éve veszteségesek a pénzügyi vállalkozások
- Javult a munkaerő-piaci helyzet Vas megyében
- Milyen kihívásokhoz kell mentor?
- Egyre súlyosabb probléma a fiatal generáció kivándorlása
- Nemzetközi távmunka térkép: hol a legrugalmasabb a munkavégzés?
- Itt vannak hazánk családbarát munkahelyei
- Aktív időskor: többen dolgoznának a nyugdíjkorhatár után is
- Mire számíthatnak a közszférából elbocsátott dolgozók?
- Kudarcok nélkül - az álláskeresést is meg lehet tanulni
- Ezért adnak béren kívüli juttatásokat a cégek
- Veszélyben a mobilosok?
- Kapcsolatok kellenek a jó álláshoz?
- Bezárhatják vállalkozásaikat a rokkantak?
- Többen dolgoznak ma, mint egy évvel ezelőtt?
- Így lesz a tandíj a felsőoktatásban
- Ez történt 2011-ben a munka világában
- Álláskeresési taktika az ünnepek alatt
- Fantázia vagy valóság? - meghökkentő munkakörök a jövőben